Bålfad med høj kant Ø60 og tilbehør | Bålsæt
- Bålfad med høj kant for praktisk anvendelse
- Ideelt bålsæt til bålmad og udendørs hygge
- Passer til have, terrasse og fritidsområder
1.579,00 kr.
Førpris: 1.675,00 kr. (5% besparet)
På lager
Beskrivelse
Bålfad med høj kant Ø60 og tilbehør | Bålsæt
Dette bålfad med høj kant giver gode rammer for bålhygge og udendørs madlavning. Den høje kant på bålfadet hjælper med at holde brænde og gløder samlet, mens bålsæt tilbehøret gør det nemt at tilberede snobrød, pølser, skumfiduser eller grøntsager over bålet. En praktisk løsning til familien, der ønsker at nyde outdoor-livet tæt på hjemmet.
Sættet består af 1 stk. bålfad med høj kant i jern (vælg imellem Ø60/Ø80/Ø120) og 2 stk. snobrød teleskopstænger samt 2 stk. BBQ teleskopgafler, så der er gode muligheder for at tilberede mad over åben ild for familien. Snobrød teleskopstængerne, er med til at lette tilberedningen af snobrøds dej over bålet. Den flade form på enden af stangen gør, at der efter tilberedning af snobrødet, er plads til en pølse eller blot hul i dejen for hurtigere afkøling.
BBQ teleskopgaflerne skal man ikke undervurdere når det kommer til at riste skumfiduser eller andet over bål. De har en god gribeklo for enden af stangen hvor det meste mad kan sidde fast under tilberedningen. Designet på tilbehøret er nordisk med træhåndtag og i et let materiale der ikke vejer for meget og ej heller ruster. Ren funktionelt er stængernes teleskop effekt genial, når hyggen skal pakkes væk og opbevares indtil næste gang eller tages med ud i friluftslivet. De justerbare teleskopstænger kan bruges af både voksne og børn og giver en god afstand til flammerne som gør madlavning over bål både nem og sikker.
Fadene er fremstillet af kraftigt jern med en godstykkelse på hele 4 mm og formes ved valsning, hvilket giver en markant stærkere konstruktion end traditionelle støbte bålfade. Resultatet er et bålfad med høj stabilitet, lang levetid og en robusthed, der uden problemer kan modstå det danske vejr år efter år. Den høje kant skaber både et flot visuelt udtryk og ekstra tryghed omkring bålet. Bålfadene er fleksible at placere og kan opstilles på tre sten, kombineres med en af vores elegante bålringe eller nedgraves let i terrænet for et mere integreret udtryk.
Modellen Ø120cm er forsynet med drænhul i bunden, som sikrer effektiv afledning af regnvand samt optimal lufttilførsel til bålet. De øvrige bålfade har ikke for borede huller ved modtagelse.
Diameter Ø60 cm: Vægt: 13 kg Højde: ca. 20 cm Godstykkelse: 4 mm Materiale: Jern
Diameter Ø80 cm: Vægt: 21 kg Højde: ca. 25 cm Godstykkelse: 4 mm Materiale: Jern
Diameter Ø120 cm:
Vægt: 52 kg
Højde: ca. 30 cm
Godstykkelse: 4 mm
Materiale: Jern