Menu

Beskrivelse

Gårdhaven | Sort

Skab en stilren og indbydende gårdhave med vores dansk produceret "Gårdhaven | Sort".
Sættet er sammensat, så du kan skabe et afgrænset haverum med plads til både beplantning, ophold og ro. De sortlakerede højbede giver et enkelt og moderne udtryk, mens træbænkene tilfører siddepladser til designet. I midten skaber det runde spejlbassin en flot kontrast og bringer vandets rolige udtryk ind i gårdhaven.

Gårdhaven består af otte højbede i sortlakeret stål: 

  • 4 højbede på 234 x 80 x 40 cm
  • 4 højbede på 120 x 80 x 40 cm 

Højbedene kan bruges til en kombination af blomster, stauder, græsser, krydderurter og andre planter, så gårdhaven kan tilpasses det udtryk, du ønsker. 
Den sorte overflade giver et roligt og moderne udtryk, der står flot sammen med både grøn beplantning, træ og stenbelægning. 

Tilvælg flamingoforing 
Denne variant kan også leveres med flamingoforing i højbedene. 
Flamingoen monteres langs indersiden af højbedenes sider og hjælper med at isolere jorden mod store temperatursvingninger. Det giver et mere temperaturstabilt miljø omkring planternes rødder og kan være med til at forlænge dyrkningssæsonen.

Træbænke integreret i gårdhaven 
Sættet indeholder to træbænke i douglasgran, som placeres mellem højbedene og skaber naturlige siddepladser i gårdhaven.
Kombinationen af det varme træ og de sorte højbede giver et flot samspil mellem materialerne og gør gårdhaven til et sted, hvor man både kan dyrke planter og opholde sig. 

Spejlbassin som centrum 
Som centrum i gårdhaven medfølger et sortlakeret spejlbassin Ø80 cm med påsvejst fod. Den rolige vandoverflade reflekterer himlen og omgivelserne og tilfører gårdhaven et levende, men samtidig afdæmpet element. Spejlbassinet passer naturligt sammen med de sortlakerede højbede og understøtter det enkle og sammenhængende udtryk.

Alternativer
Andre købte også